понеділок, 17 лютого 2020 р.

Тема: «Прикметники у фразеологізмах – дорогоцінних діамантах української лексики», 6 клас
Авторський урок учителя української мови та літератури Канарян С.В.
Мета: поглибити знання учнів з теми  «Прикметник», які вживаються у фразеологізмах; формувати вміння правильно й доцільно вживати  фразеологізми;  розвивати творче мислення, комунікативну активність, виховувати повагу до скарбниці народної мудрості, інтерес до вивчення рідної мови.
Тип уроку: урок-вікторина
Хід уроку:
1.      Орг. момент.
2.      Повідомлення теми, мети, завдання уроку
3.      Актуалізація опорних знань.
4.      Закріплення вивченого з теми «Прикметник»
Інструктаж (клас ділиться на 2 команди. Команди вибирають капітанів, назву)  (5 хвилини)

1        конкурс «Фразеологічний аукціон»
(За 8 хвилин кожна з команд повинна швидко записати якнайбільше фразеологізмів із прикметниками «золотий» і «теплий», закінчення можуть змінюватися у цих прикметниках).

Відповіді: золоті руки, золоті роки, золотий голос, золота людина, золоте руно, золотий вік, золота середина, золота молодь, золоті верби ростуть, золоте теля, золотий дощ….
Теплі обійми, теплі відносини, тепле слово, теплий погляд, тепла розмова…

2        конкурс «Що він означає?»
(За 5 хвилин кожна з команд повинна знайти  значення фразеологізмів у фразеологічних словниках. Указати на те,  які з них якісні, які відносні, а які присвійні прикметники).
І команда
1.      Стріляний горобець                 про людину, яка багато зазнала у житті.
2.      Ламаний гріш                            нікуди не годиться.
3.      З легким серцем                        без роздумів, без тривоги. 
4.      Взяти голими руками               зробити нескладну справу.
5.      Важким духом дихати               гніватися.

ІІ команда
1.      Гаряча голова                             запальна людина
2.      Домоклів меч                               постійна небезпека
3.      Лебедина пісня                            останній витвір митця
4.      Манна небесна                             несподівані блага
5.      У свинячий голос                        дуже пізно

3        конкурс «Бліц-опитування»    (5 хвилин)
(Кожен член  команда по черзі відповідає на питання. Потрібно назвати прикметник у фразеологізмах, пояснити їх значення,  визначити групи прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні).
1.Вавилонське стовпотворіння                      (галас, метушня, безладдя)
2. Горобина ніч                                                (буря з дощем, градом, громом та блискавкою) 
3. Курча жовтороте                                       (молода людина)
4. Вовчий білет                                                (вигнати)
5. Дерев’яні ноги                                               (не йдуть, набряклі) 
6. Золоте руно                                                   (достаток) 
7. Як церковна миша                                        (бідний)
8. Латана свитина                                          (бідний) 

4        Конкурс капітанів (5 хвилин)
(Визначити у фразеологізмах групи прикметників за значенням,  до якої групи вони відносяться  ( м’якої чи твердої),  (капітани відповідають по черзі) (5 хвилин)

Присвійні прикметники у фразеологізмах:   Авгієві стайні (брудно), Каїнове тавро (зло), левина грива (пишна зачіска), Фільчина грамота (нічого не варта).
Якісні прикметники у фразеологізмах: ведмежа послуга (невдала), не братися за холодну води (нічого не робити),  пропаща справа  (безнадійна), стріляний горобець (досвідчена людина).

5 конкурс «Ребуси» (10 хвилин) Потрібно швидко відгадати ребус. Хто перший відгадає, той і піднімає руку, на обговорення кожного ребусу дається по 1, 5 хвилини

https://learningapps.org/display?v=ppuzeiv4k20 (авторська вправа)

5. Підведення підсумків уроку.      6. Оцінювання.       7. Домашнє завдання.

* в уроці використовувалися фразеологізми зі словника фразеологізмів української мови