неділю, 21 лютого 2021 р.

Тема уроку. Всеволод Нестайко. Повість «Тореадори з Васюківки» . Пригодницький, захоплюючий сюжет, мрія і дійсність, смішне, комічне та романтичне у творі

 

 Тема уроку. Всеволод Нестайко. Повість «Тореадори з Васюківки» .  Пригодницький, захоплюючий сюжет, мрія і дійсність, смішне, комічне та романтичне у творі 

Мета уроку.  Продовжити опрацювання змісту твору (дев’ятий розділ «В якому Павлуша розповідає, як він подружив  з Явою»), знаходити у повісті елементи гумору,  романтики, простежити, як зображується мрія і дійсність у стосунках і поведінці героїв, вміти їх аналізувати;  розвивати навички виразного читання, комунікативні навички, аналізу поведінки героїв, їхніх вчинків, морального вибору в різних ситуаціях, вміння толерантно і аргументовано висловлювати свої думки, відстоювати  власну позицію;    виховувати у школярів моральні та вольові якості, оптимістичне сприйняття світу, формувати соціальну, комунікативну компетентність. 

 Тип уроку: комбінований. 

Очікувані результати. Учні знатимуть: особливості романтичного, комічного у пригодницькому творі; тему, ідею прочитаних розділів. Учні вмітимуть: характеризувати вчинки героїв; докладно переказувати епізоди з твору; виразно читати текст; виділяти ознаки романтизму у творі; працювати в групах. 

                                                      Хід уроку 

І.Організаційний момент. 

ІІ. Мотивація.  Чому В. Нестайко став саме дитячим письменником? (Сам він вважав, що бути дитиною йому завадила Друга світова війна. Тому й став дитячим письменником, щоб у творах повертатися у дитинство, догратися досміятися, надолужити усе те, чого не встиг зробити у дитинстві). 

Головні герої повісті: Павлик  і  Ява. Які вони? Бешкетники. Неслухняні. Кмітливі. Винахідливі. Люблять тварин. Вміють дружити… 

-А чи з самого початку твору Ява і Павлуша були  друзями? 

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку. 

 В. Нестайка, визначимо елементи смішного та романтичного в пригодницькому творі, що є мрією, а що є дійсністю; охарактеризуємо вчинки героїв (Яви та Павлуші), виразно прочитати уривки, які найбільше сподобалися у тексті. 

 Проблемне  питання уроку:  - Пригодницький твір навчає чи розважає?     

ІІІ.Актуалізація опорних знань.

  1.Перевірка домашнього завдання.


 Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»  (письмово в зошитах)

 Повість  - це … 

Пригодницький твір – це …. 

 Тореадори - це…. 

 Корида – це… 

  Романтика – це…. 

 Синоніми  до слова романтичний ……

ІУ. Вивчення нового матеріалу. 

-Поясніть, будь ласка, вислів: «Кожна пригода – до мужності дорога»?    

Висновок:  у пригодах, у різноманітних приємних і неприємних ситуаціях гартується воля, характер людини і справжня дружба. А чи хотіли б ви мати таких друзів, як Павлусь і Ява? Чому? 

 1. Робота над дев’ятим розділом «В якому Павлуша розповідає, як він подружив  з Явою». -Отже, приступаємо до опрацювання  дев`ятого розділу, де Павлуша розповідає, як він потоваришував з Явою.  Словникова робота. (виписати незрозумілі слова з розділу і пояснити їх за тлумачним словником). Шевйот -  дорогий сорт м’якої, легкої, трохи ворсистої шерстяної або напівшерстяної тканини. У раймазі – районний магазин(складноскорочене слово). Сільмаг – сільський магазин. Не розшолопали – не зрозуміли, не второпали. Гигне – помре. Кумпол – голова. Шелегейдики – шибеники, розбишаки. 

 Визначити основні події розділу, занотувавши їх ланцюжком.

Композицію розділу  

Експозиція: розповідь про дружні стосунки Павла з Антончиком Мацієвським.

 Зав’язка: вирішення хлопцями збудувати єгипетську піраміду із кавунів і замурувати в ній Павлушу — як фараона Гаменхотепа... 

Кульмінація: допомога Яви Павлу втекти від розлюченого діда Салимона. 

Розв’язка: покарання хлопців батьками за шкоду на баштані. 

 

 Б е с і д а  

• Чим пояснює Павлуша своє недоброзичливе ставлення до Яви на початку розділу? 

 * Що найбільше приваблювало Павлушу у дружбі з Антончиком Мацієвським?

 • Яким зображено баштан? Опишіть його.(« Такого баштана нема ніде. Кінця краю не видно. Од обрію до обрію. І кавунів – тисячі, мільйони…. І всі смугасті. Як тигри. Тисячі, мільйони тигрів».) 

• Як ви розцінюєте вчинок хлопців, які не тільки їли чужі кавуни, а просто трощили їх? • Охарактеризуйте Стьопу Карафольку. Чим пояснити те, що хлопці його не поважали? («Він щодня чистив зуби, робив зарядку і взагалі був свиня. Коротше, він був те, що називається зразковий учень: учився на самі п’ятірки, поводився в школі бездоганно, не бешкетував, не бив вікон, не вмочав косу дівчинки, що сидить попереду, в чорнило, не підпалював на уроці «жабку» з кінострічки...») 

• Поясніть вираз у творі: «Стьопа — був свого роду ходячим довідником». 

• Яким чином Павлуша втік від діда Салимона? Хто йому допоміг? 

* Що придумав Ява, щоб урятувати Павлушу від гніву діда Соломона? 

* Куди поділися учасники гри «в фараона», коли з’явився сторож?  

 • Охарактеризуйте внутрішній стан Павла, коли він тікав з Явою від діда («І мені здавалося, що серця наші теж б’ються, наче одне серце. Мені було дуже хороше! Мабуть, таке відчувають справжні друзі — солдати, коли плече в плече йдуть в атаку. Отак біг би й біг на край світу...»)

 • Чи зрозумів Павло, чим вимірюється справжня дружба? Що про це свідчить? 

• Яке покарання дістали хлопці за шкоду на баштані?

 • На ваш погляд, дружба Павла з Явою буде тривалою чи тимчасовою? Обґрунтуйте особисті міркування.

 • Чого вчить вас цей твір? 

 Пригадайте, що називається оповіданням, основні ознаки цього жанру. Чому твір В. Нестайка «Тореадори з Васюківки» не можна назвати оповіданням? Доведіть, що повість « Тореадори з Васюківки» - це пригодницький твір.       

 Визначте тему, ідею та основну думку розділу. 

  Тема: зображення стосунків між хлопцями, в результаті яких перевіряється цінність справжньої дружби.  

 Ідея: засудження тих, хто розуміє дружбу тільки на словах; уславлення дружніх стосунків, які перевірені часом, конкретними справами. Основна думка: «Поміч у свій час як дощ у посуху» (народне прислів’я), «Нема нічого кращого в житті за дружбу» (В. Нестайко). «Кожна пригода до мужності дорога» 

 Визначення засобів творення комічного. 

  - Енергія у хлопців б’є через край. Тому навіть добрі справи часто перетворюються на комічні ситуації, що викликають сміх. Вже з перших рядків повісті починаєш  розуміти: доведеться сміятися. І сміятися багато і весело.  - Дотепним гумором пронизана повість Всеволода Нестайка про «тореадорів»  з Васюківки.  

 Словничок 

Комічне – явища та образи в художній літературі, що викликають сміх через невідповідність між дієюй наслідками, між метою і засобами досягнення її. 

Роль фразеологізмів у тексті; з'ясувати, якою є роль лайливих, просторічних слів у творі - Вкажіть засоби комічного у розділі «В якому Павлуша розповідає, як він подружив  з Явою».   Без сліз і сміху читати «Тореадори з Васюківки» неможливо! Здається, що я знайомий з цими хлопцями вже кілька років! 

Павлуша і Ява («насправді його Іваном звати») — «найкращі друзяки і напарники». Гострий на язик дід Салимон каже про них: «Одно... Ява і Павлуша пішли. От хлопці! Орли! Соколи! Гангстери, а не хлопці! Нема на них буцегарні». 

 Павлуша і Ява роблять дошкульні витівки не тому, що злі за характером: їм хочеться, щоб про них «слава... гриміла на всю Васюківку, як радіо на Перше травня». 

 Використання фразеологізмів, прислів’їв, приказок: «Шукай вітра в полі» , «дружба… так би мовити, кров’ю скроплена», «От понаїдались кавунів! Що називається, од пуза», «Булька з носа вискочила..» «… лопотіли п’ятами» « Я біг поряд  з Явою нога в ногу, наче ми були одним механізмом»; Використання лайливої лексики: «Ох, шелегейдики! Ох, щмарогузи! Ох, катові гаспиди!» Прийом перебільшення: «І батьки наші зробили на 428- ме серйозне попередження по тому місцю, про яке …». - Кожна пригода колоритного сільського дитинства двох друзів написана живою, барвистою  мовою, яка змушує нас то співчувати хлопцям, то сміятися з них, то задуматися, чи не родимо й ми таких вчинків, як вони. 

 Висновок: Такі мовні засоби наближають читача до реального життя, до дитячої, підліткової мови,роблять розповідь щирою, емоційною, викликають довіру щодо дійсності того, що відбувається. У трилогії письменник органічно поєднує суцільне художнє полотно, авторську мову і мову персонажів. Розмовна мова, що лягла в основу фразеології і синтаксису твору, тому що «в нас веселий народ, усі люблять жартувати і сміятися». 

 • Як ви розумієте вислів: «Дружба! Велике це слово – дружба! Може, найбільше з усіх слів людських»?  Хто їх сказав у творі? (Павлуша). (Цими словами закінчується розділ). Нема нічого кращого в житті за дружбу 

 Робота в зошиті. 

Складіть асоціативні ланцюжки до слова дружба зі слів однієї частини мови:  з іменників,  прикметників,   дієслів,  прислівників. 

 Приклад. 

Іменники: товариство, приязнь, взаєморозуміння,прихильність, відданість, вірність,солідарність, довіра, вдячність, заступництво,симпатія, повага, самопожертва. 

Прикметники: непорушна, багаторічна, безкорислива,взаємна, задушевна, нерозривна, міцна, вічна, палка, зворушлива, кревна, сердечна. 

 Дієслова: міцніти, перерости, дорожити, скріпити, заручитися, здобути, цінувати, відновити,зав’язати, зародитися, заводити, зміцнювати,відчувати, завоювати, дарувати, затьмарювати, заохочувати, звести. 

Прислівники: навіки, відверто, щиро, назавжди, відкрито. 

- Що у творі є мрією, а що дійсністю, що романтичним, а що реальним? Свою відповідь оформіть у вигляді схеми 

 С л о в н и ч о к. 

Мрія – те, що створене уявою, фантазією людини. Дійсність – те, що насправді існує або існувало.

 Романтичне – те, що приваблює, захоплює своєю незвичайністю, таємничістю, казковістю і таке інше.

Буденне – позбавлене радості, яскравості; одноманітне, сіре. 

 Робота з текстом

  Які  мрії були у Яви та Павлуші? 

 VІ.Підсумки уроку. 

Коли читаєш твір, то на перший погляд васюківські тореадори Ява Рень і Павлуша Завгородній – звичайнісінькі бешкетники, хулігани, зривники дисципліни. Але якщо придивитися пильніше – то вони схожі на кожного з вас, нас у дитинстві.   Герої не поділяються на лише гарних – позитивних та лише поганих – негативних, вони такі, які бувають у житті.    Головне у такій неприємній ситуації зрозуміти, яка причина такого вчинку, які були наміри – лихі чи добрі. 

 - Діти, існує думка, ніби пригодницькиц твір має розважальний характер, а його герої не можуть навчити нас нічого корисного.  

 - То чи може пригодницький твір  навчати чогось корисного? 

VІІ. Домашнє завдання.                                              

 Низький і середній рівень:  заповнити схему «Що у творі є мрією, а що дійсністю, що романтичним, а що реальним». Прочитати розділ «Усе! Кінець! Я дарую велосипед…». Підготуватися до виразного читання цього розділу. 

Достатній рівень:  Самостійно опрацювати статтю «Комічне. Засоби творення комічного». Дібрати та записати в робочий зошит приклади з тексту до кожного засобу комічного. 

Високий рівень:  Скласти фразеологічну характеристику – жарт (жартівливу характеристику хлопців). Скласти сенкани до Яви, Павлуші.