Тема. Прикметники твердої і м’якої груп. Відмінювання прикметників, 6 клас
(автор
уроку Канарян С.В.)
Мета:
сформувати в учнів уміння визначати належність прикметників до певної групи,
вміння відмінювати прикметники, знаходити орфограму “буква и, і, ї у
відмінкових закінченнях прикметників”, обгрунтовувати вибір написання
відповідним орфографічним правилом; розвивати
навички самостійної роботи; удосконалювати культуру мовлення; виховувати
любов до рідного краю.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І.
Організація класу
ІІ
Актуалізація опорних знань
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Мотивація навчання.
Прикметники, змінюючись за родами, відмінками й числами,
відповідають на такі питання:
1) |
називний |
—
який? яка? яке? які?; |
2) |
родовий |
—
якого? якої? якого? яких?; |
3) |
давальний |
—
якому? якій? якому? яким?; |
4) |
знахідний |
—
який? або якого? яку? яке? які? або яких?; |
5) |
орудний |
—
яким? якою? яким? якими? ; |
6) |
місцевий |
—
(на) якому? якій? якому? яких? |
Усі прикметники відмінюються за одним зразком без винятків. Є лише
невелика різниця у вживанні букв а, у, е, и та я, ю,
є, і в закінченнях твердої і м’якої груп.
До твердої групи належать прикметники з основою
на будь-який твердий приголосний: гарячий, чужий, короткий,
зелений, братів, сестрин.
До м’якої групи належать прикметники з основою на
м’який [нˊ]: синій, давній, ранній, пізній. Сюди
належать також безкраїй, довговіїй, короткошиїй з
основою на [й].
Нижче в таблиці наведено буквені (не звукові) закінчення
прикметників за родами, числами і групами.
У середньому роді
прикметники мають такі самі закінчення, як і в чоловічому, за винятком лише
називного й знахідного відмінків, де в середньому роді виступає
закінчення -е (-є): зелене, синє.
Відмінки |
Чоловічий рід |
Жіночий рід |
Множина |
|||
Тверда група |
М’яка група |
Тверда група |
М’яка група |
Тверда група |
М’яка група |
|
Н. |
-ий, |
-ій |
-а |
-я |
-і |
-і |
Р. |
-ого |
-ого |
-ої |
-ої |
-их |
-іх |
Д. |
-ому |
-ому |
-ій |
-ій |
-им |
-їм |
Зн. |
Як у називному або родовому відмінку |
-у |
-ю |
Як у називному або родовому відмінку |
||
Ор. |
-им |
-ім |
-ою |
-ою |
-ими |
-іми |
М.
(на) |
-ому/ -ім |
-ому/ -ім |
-ій |
-ій |
-их |
-іх |
Випишіть прикметники, виділіть
у них закінчення й основу. На який приголосний – твердий чи м’який –
закінчується основа кожного прикметника?
1. Холодний вітер гуляє навколо нас. 2. Горить вечірнє
сонце золотим
вогнем. 3. Небо в нашому краї, наче море безкрає. 4. Ми набрали з джерельця прозору чисту воду.
(До твердої групи належать прикметники з основою на твердий
приголосний: щирий, милий, зелений.
До твердої групи належать присвійні прикметники із суфіксами – ів (-їв), – ин
(-їн): батьків, Катрин, та всі прикметники вищого й найвищого ступенів:
молодший, найважчий.
До м’якої групи належать прикметники з основою на м’який
приголосний: майбутній, синій, сьогоднішній).
Виписати з поданного тексту прикметники та
розподілити їх у два стовпчики: тверда та м’яка групи:
Коли в українські степи приходила рання весна, по
селах починали лаштуватися в далеку дорогу чумаки. Минали останні дні перед
виходом валок із сіл, і ось уже випливали величезні вози у неблизьку подорож.
Проводжали
чумаків урочисто, усім селом. Співали пісень, виголошували напуття, а
найшанованіший у громаді чоловік благословляв їх перед дальньою дорогою.
Вставити
замість крапок прикметники із довідки; визначити відмінки прикметників
Годі й уявити
собі весну без того співака, його краси! І ночі ті наші….. утратили весь свій
чар, коли б у …. сяйві місяця не мережили …. звуки ……. пісні.
І ось одного …
вечора в …. гаю над річками та ставками почувся його …….гімн. Спершу
квилить він ……, ……… голосом, немов настроює свій інструмент. І сиплються……, ………
звуки, які сягають …..неба і линуть у далечінь.
Довідка. Весняний, блідий, солов’їна,
дзвінкі, ясний, тихий, зелений, величний, короткі, урочистий, несміливий,
ранній, ніжний, відривисті, синє.
Вставити букви, визначити відмінки, виділити
закінчення
Невелик…й став, у чист…й воді, весел…й щебет, на чуж…й землі, широк…й
долині, ніжн…м співом, могутн…й дуб, задумлив…м поглядом, щаслив…ї долі,
пінист…й воді, на величн…му святі, народн… гуляння
ІV.Фізхвилинка
V.
Закріплення вивченого.
Вправи з підручника.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
VІІ. Домашнє завдання. Виконати тест за
посиланням «На Урок»
Немає коментарів:
Дописати коментар