вівторок, 13 жовтня 2020 р.

Складне речення, його ознаки

 

Тема: Складне речення, його ознаки. Складні речення без сполучників, із сурядним і підрядним зв’язком, 9 клас

Мета: поглибити знання учнів про складне речення, його ознаки, будову, інтонацію; навчити знаходити в текстах складні речення без сполучників, із сурядним і підрядним зв’язком; розвивати творчі вміння щодо моделювання складних речень, реконструювання простих речень у складні; виховувати любов до рідної землі, її природних багатств, краси.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Хід уроку

І. Орг. момент.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

·         Яке речення називається складним?

·         Що таке граматична основа речення?

·         Чи може граматична основа складатися з одного головного члена речення?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.      Пояснення вчителем нового матеріалу за допомогою електронної Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу.

Просте речення: 1 граматична основа.

Складне речення: 2 і більше граматичних основ; сполучникове (частини речення з'єднано за допомогою сполучників (сполучних слів) та інтонації), безсполучникове (частини речення з'єднано без допомоги сполучників, лише інтонацією).

СПОЛУЧНИКИ:

СУРЯДНОСТІ

і, й, та, ні…ні, не тільки…а й, а, але, проте, зате, однак, або, чи, то…то, хоч…хоч

ПІДРЯДНОСТІ

що, щоб, бо, тому що, як, якщо, якби, аби, коли, для того щоб, так що, мов, ніби, хоч, дарма що.

Складне речення: сполучникове (складносурядне [  ], і [  ]., складнопідрядне [  ], (  ).), безсполучникове [  ], [  ].

Складносурядне. Приклад. Ніч темніє, і ясніють зорі.

Складнопідрядне. Приклад. Ми ніколи не бачили, як хвилюється море.

 

ОДНОСКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ ЯК ЧАСТИНА СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ

Плаче хмаринка мала, що більше не буде тепла.

Небо захмарено, осінню віє.

 

РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ

1.      Був кінець липня, стояла нестерпна спека.

2.      Бережи час: його й за гроші не купиш.

3.      Уже поснули старші – і дітей заколихав піснями соловей.

 

№ групи

Правило

Приклад

Питання

1.       

1. Складне речення має дві і більше граматичні основи.

Над Дніпром широким, вільним,

Де степи й луги цвіли,

Наші пращури-слов’яни

Оселились і жили.

О.Олесь

«Повість минулих літ» відкриває нам дорогу в далеке минуле рідного краю.

Чим складне речення відрізняється від простого?

2.       

2. Складне речення, частини якого з’єднані за допомогою сполучника, називаються сполучниковими.

Складне речення, між частинами якого немає сполучника, називається безсполучниковим. Його принципова схема: [ ], [ ].

 

З побудовою Софійського собору площа перед ним стала громад-ським центром міста, де відбувалися віча, торги і ярмарки.

 

Сонце сходить над Києвом древнім, починається ранок новий.

Чим відрізняються складні сполучникові та безсполучникові речення?

3.       

3. Частини складного речення, об’єднані сурядним зв’язком (вони рівноправні – не можна поставити питання від однієї частини речення до іншої), утворюють складносурядне речення. Його принципова схема: [ ], і [ ].

 

Встає Хрещатик в сонячнім пожарі,

І дім звели висотний на горі,

І падають в долоні тротуарів

Каштани на потіху дітворі.

П.Панченко

Яка особливість складносурядного речення?

4.       

4. Частини складного речення, об’єднані підрядним зв’язком (вони нерівноправні –  можна поставити питання від однієї частини речення до іншої), утворюють складнопідрядне речення. Його принципова схема: [ ], (  ).

 

Князь Ярослав Мудрий збудував Софійський собор на честь перемоги над печенігами на тому місці, де була битва.

Яка особливість складнопідрядного речення?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.      Робота в парах. Дослідження-характеристика

Ø  Поміркуйте, чому перше речення вважаємо складносурядним, друге – складнопідрядним, а третє – безсполучниковим.

1. Усе іде, але не все минає над берегами вічної ріки (Л. Костенко). 2. Мене ліси здоров’ям напували, коли бродив у їхній гущині (В. Симоненко). 3. Заплакане вікно повіки розтулило, намокли у дерев пошарпані вітрила (Г. Дудка).

2.      Два – чотири – всі разом. Лінгвістичне дослідження

Ø  З’ясуйте, скільки граматичних основ є в кожному реченні.

1.Синій вечір тихо бродить, квіти колихає і навшпиньки в хату входить, вікна затуляє (Г. Дудка). 2. І серцю серце сповідалось, й душа всміхалася душі, і зорі на воді гойдались, і млів туман у спориші, і злотом соняхи сіяли (Д. Іванов). 3. За лозами темні ліси, а над річкою і над лісами вечірнє небо, якого я ніколи таким ще не бачив (О. Довженко).

3.      Пошуково-вибіркова кодова робота

Ø  Прочитайте текст (картки). Випишіть до відповідної колонки номери речень, тобто коди.

Складносурядні речення

Складнопідрядні речення

Складні безсполучникові речення

 

 

 

Осінь

1. Стояла перша осіння доба із сухими короткуватими днями. 2. Сонце вже не котиться горою, як улітку, не стоїть над самою головою, не палить палом, а береться низом, понад горою, привітно світить і пригріває після довгої холодної ночі та ущипливого рожевого ранку.

3. Пройшли жнива, скінчилася возовиця. 4. Хіба де в степу, далеко від людської оселі, ще бовваніють недоважені копи, а то всюди тільки чорніє нив’я поораною ріллею та жовтіють лани збитою стернею.

5. Пусто серед степу, сумно й серед лісу. 6. Вітри-суховії обголили його рясні віти, а ранні заморозки пожовтили та почервонили лист. 7. Життя втікало зі степів і лісів, ховалося по людських оселях, по теплих краях.

8. По селах від білого світу й до самої темної ночі гупали неугавно ціпи, доводячи до розуму те добро, яким за літо наділила земля-мати. 9. За годинки поспішали люди з роботою, щоб було що й самому їсти, й вивезти зайве на продаж. 10. По городах була теж немала клопотнеча: мазалися, білилися та прибиралися, готуючись уже до зими.

                                                                                                      За Панасом Мирним

4.      Творче реконструювання

Ø  З поданих простих речень побудуйте складносурядне, складнопідрядне та безсполучникове складне речення (вправа 83 стор. 50).

Ø  Перебудуйте усно складні речення на прості з дієприкметниковим або дієприслівниковим зворотом.

1. Коли метелик рухає крилами, то утворює звук дуже низького тону. 2. Якщо зловживатимеш комп’ютерними іграми, то не матимеш часу для спорту й прогулянок на свіжому повітрі. 3. Унікальну історію має місто Львів, яке в середині ХІІІ ст. заснував король Данило Галицький. 4. Я дуже люблю кататися на роликах, які мені подарували на день народження.

 

VІ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Так/ні

  1. Складне речення завжди складається тільки з двох частин.
  2. Частинами складного речення можуть бути тільки двоскладні речення.
  3. Частини складносурядного речення рівноправні між собою.
  4. Між частинами складного речення завжди ставляться тільки коми.
  5. У складнопідрядному реченні від однієї частини до другої можна поставити питання.

 

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.      Вивчити правила

2.      Виконати вправу

3.      Скласти висловлювання на тему «Краса рідного краю», використовуючи різні види складних речень.

Немає коментарів:

Дописати коментар