Тема: Займенник: загальне
значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Розряди займенників за
значенням.
Мета: поглибити знання учнів про загальне значення
займенника, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль у реченні; розвивати навички правильного визначення
розрядів займенників за значенням; виховувати
спостережливість та уважність, пошану до українських традицій, звичаїв.
Епіграф: «А поспитай звичайного займенника,
За кого він у мові?
За іменника!
(Хоч може цей наш
скромний посередник
Замінювати числівник
і прикметник)» Д. Білоус
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку:
1. Орг. момент. Актуалізація опорних знань
учнів.
2.
Повідомлення теми й мети
уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
3.
Вивчення нового
матеріалу.
-
Як
ви вважаєте, звідки ж займенник дістав таку назву? Чому він так називається? (Замінює
іменник).
-
Що
ще ми дізналися з епіграфу? (Займенник може замінювати не тільки іменник, а
ще й прикметник та числівник).
-
А яка ж різниця між займенником та іменником? Як їх
відрізнити один від одного?
Послухайте казку.
У великому місті Українська Мова на одній вулиці жила собі сім’я Іменників.
По сусідству з ним жила сім’я Займенників. Іменники пишались тим, що саме вони
дають імена та назви всім предметам.
-
Ми дуже важливі! – хвалилися
вони.
А Займенники були маленькі та скромні. Коли говорили Іменники, вони
мовчали. Та одного разу сталась пригода. Застудились Іменники, у них пропав
голос. Що ж робити? Що станеться з мовою? І тут на допомогу своїм сусідам прийшли
скромні Займенники. Вони хоч і не могли називати предмети, але могли вказати на
них. І сталося диво. Замість хворого іменника «дівчинка» у реченні став
Займенником «вона», замість хлопчика «він». А як легко вказували Займенники на
себе і на своїх друзів.
- Я, Ти, Ми, Ви! – весело вигукували вони.
Іменники зізнались, що цю роботу вони б ніколи не змогли так добре
виконати. З того часу Іменники дружать із Займенниками, допомагають їм будувати
речення. А країна Українська Мова стала ще кращою та багатшою. Кількість
займенників в Українській Мові невелика, але вживаються вони дуже часто.
-
Про що ви дізналися з казки?
-
Так навіщо ж нам
потрібен займенник? (Щоб уникати
повторення однакових слів. Правильно вжиті займенники, крім того, допомагають
пов’язати речення між собою в тексті, роблять мову чистою та милозвучною).
-
А яка ж різниця між іменником
та займенником? (Іменник називає предмет
чи особу, а займенник лише вказує на них).
-
Тож, давайте сформулюємо
визначення займенника. (Займенник – це самостійна частина мови, яка вказує на особу, предмет, ознаку та кількість, але не називає їх, відповідає на питання
хто? що? який? чий? котрий? скільки?)
Робота з
підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу.
-
Прочитаємо правило у підручнику
та розглянемо таблицю. с. 190-191
Кожен займенник має своє значення. В
українській мові за значенням займенники поділяються на дев’ять розрядів, з якими ми сьогодні познайомимось оглядово,
розглянемо їх назви та питання.
1.
Дайте відповіді із займенниками на запитання: «Хто хоче
на море?», «Хто навчається в цьому класі?», «Хто сьогодні запізнився?» (Я,
ми, він). Речення запишіть у зошит, займенники підкресліть. Які це
займенники?
Перший розряд - займенники, які вказують на особу,
тому вони так і називаються – особові.
До них належать: я, ти, ми, ви, він, вона, воно, вони.
2.
Запишіть та продовжить речення про вашу майбутню
професію: «У майбутньому я бачу (себе)…». Який займенник ви
використали?
Цей займенник
незмінюваний, не має форми Н.в., роду та числа, а лише вказує на особу, яка
виконує дію. Він називається – зворотнім
– другий розряд.
3.
Поставте таке питання, щоб на нього можна було
відповісти: «Я – учень» (Хто ти?), «Я сьогодні спав, читав
книгу, малював» (Що ти сьогодні робив?), «Теплий вітер торкався мого обличчя» (Який вітер торкався твого обличчя?).
Такі
займенники завжди щось питають та вживаються у питальних реченнях, тому їх так
і назвали – питальні. До них
належать: хто? що? який? чий? котрий? скільки? Питальні займенники
– третій розряд.
4.
Дайте повну
стверджувальну відповідь із займенником на запитання: «Ти знаєш, хто та
дівчинка біля вікна?» (Так, я знаю хто вона), «Ти знаєш, що він
сьогодні читав?» (Так, я знаю, що він сьогодні читав), «Ти знаєш,
який сьогодні день?» (Так. Я знаю, який сьогодні день).
Так як ці
займенники відносяться до іменних частин мови, до яких ставиться запитання,
вони називаються відносними. Відносні — ті самі, що й
питальні, але вживаються в розповідних та окличних реченнях. До них належать: хто,
що, який, чий, котрий, скільки. Відносні займенники – четвертий
розряд.
5.
Дайте відповідь одним займенником на запитання, якщо
особа невідома: «Хто сьогодні черговий?», (Хтось), «Що завадило тобі виконати
домашнє завдання?» (Щось).
Такі займенники
вказують на невідому, невизначену особу, предмет, ознаку або кількість, і тому
називаються неозначеними. До
них належать: хтось, хто-небудь, будь-хто, дехто, абихто, щось, скільки-небудь і т.д.
Неозначені займенники – п’ятий розряд.
6.
Дайте відповідь: «Хто зараз хоче гіркого перцю?» (Ніхто),
«Що може тебе зупинити перед досягненням мрії?» (Ніщо).
Такі
займенники завжди щось заперечують, відгадайте, як їх звуть? (Заперечні). До них належать: ніхто,
ніщо, ніякий, нічий, ніскільки і т.д. Заперечні займенники –шостий
розряд.
7.
Скажіть, чий клас
найкращий? Чий цей пенал? (Мій, наш, їхній).
Такі займенники завжди вказують на приналежність предмета
певній особі, тому називаються присвійними.
До них належать: мій, твій, наш, ваш, їхні, свій, його, її. Присвійні
займенники – сьомий розряд.
8.
Дайте відповідь на запитання із займенником, що вказує на
близькість чи далекість предмета від мовця: «Який тобі потрібен підручник?» (Цей,
той), або на кількість предметів: «Скільки школярів було на тому
святі?» (На тому святі було стільки школярів, скільки вміщав
майданчик).
Такі
займенники вказують на предмет, ознаку або кількість предметів, а тому
називаються вказівними. До них належать: той, цей, такий, стільки. Вказівні
займенники – восьмий розряд.
9.
Дайте відповідь на запитання із займенником, якщо всі
присутні мають однакову думку: «Хто з вашого класу хотів би вирушити у
мандрівку?» (Весь клас, всі).
Такі
займенники вказують на узагальнену ознаку і використовуються як означення, тому
їхня назва – означальні. До
них належать: весь, всякий, кожний, сам, самий, інший. Означальні займенники
– дев’ятий розряд.
Докладніше з кожним розрядом та його особливостями
ми будемо знайомитися на наступних уроках.
4.
Закріплення набутих знань,
умінь і навичок.
Записати речення, знайти займенники,
визначити їх розряди.
(Ми живемо в багатоповерховому
будинку – особовий). (Сашко повернув мій зошит з біології – присвійний).
(Несподівано хтось постукав у двері – неозначений). (Що трапилося на весняних
канікулах? – питальний). (Ніхто не зломить народну силу! –
заперечний). (Цей твір виявився дуже цікавим!
– вказівний).
Виконання вправи 504
(стор. 192) з підручника.
5.
Підведення підсумків
уроку.
6.
Домашнє завдання та
інструктаж про його виконання.
Вивчити
правила (параграф 59), виконати письмово вправу 506.
Індивідуальне
завдання: підкреслити всі члени речення, визначити частини мови.
Немає коментарів:
Дописати коментар