субота, 20 березня 2021 р.

Урок розвитку мовлення. Усний твір-роздум про вчинки людей

 

 Тема:  УРМ. Усний твір-роздум про вчинки людей

Мета :  ознайомити учнів    із поняттями «вчинок» та «подвиг»;

            пояснити, чому необхідно вміти керувати своїми почуттями; розвивати увагу,

 критичне мислення; виховувати  в учнів почуття відповідальності за свої вчинки.

Основні поняття і терміни: учинок, моральний учинок, подвиг, емоції, почуття.  

Тип уроку: комбінований. 

                                                                          Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка  домашнього завдання

    Дидактична гра «Так-ні».

Запитання до гри.

1.Усе гарне в житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням, мріям, - це добро.(+)

2. Зло сприяє зближенню людей, їх вільному розвитку і щастю.(-)

3.Добро сприяє відчуженню людей одне від одного та їхню загибель.(-)

4.Усе негативне, що руйнує життя і добробут людей, - це зло.(+)

5. «Люби ближнього, як самого себе» - це твердження називають «золотим правилом моралі».(-)

6. Доброю вважають ту людину, яка, свідомо вибираючи між добром і злом, здатна поступитися

     власними інтересами і бажаннями заради інших.(+)

7.Добро в усі часи пов’язувалося з любов’ю, милосердям, підлістю, і слобкодухістю.(-)

8. Те, що погане, негарне і варте всілякого засудження, - це зло.(+)

9. те, що добре, гарне і варте всілякого схвалення, - це добро. (+)

10. Зло в усі часи пов’язувалося з ненавистю, приниженням і жорстокістю.(+)

11.  В основі моральних правил лежить  поняття зла.(-)

12. Доброчинність – це корисні вчинки, зроблене добро, надання допомоги 

кому-небудь.(+)

ІІІ. Вступна частина

    1.Мотивація навчальної діяльності.

                         Слово вчителя    

                           Будь-який вчинок завжди має наслідки.

     Вчинок споріднений зі словами «чинити, діяти». Оскільки людське життя

 складається з різноманітних дій, то всі ці дії і називають людськими вчинками.  

  «Людина є тим,  що вона чинить».

Усім вам, мабуть, доводилося чути від дорослих слова «добрий вчинок» і «поганий

 вчинок». Наведіть приклади доброго  і поганого вчинку.

  2.Оголошення теми  уроку і очікуваних результатів.

IV.Основна частина

    Що таке вчинок, моральний вчинок, подвиг.

Використання інтерактивної технології «Робота в парах»

Учитель роздає на кожну парту по два тексти.

 Завдання учням 

·  Уважно прочитайте два тексти. Підкресліть ті слова й речення, які  свідчать про вибір

і вчинки героїв.

    Альберт Швейцер (1875 – 1965)

   Альберт  Швейцер – людина, яка  «сама себе  виховала». Будучи багатим, щасливим, не маючи потреби ні в чому, він у 30 років пожертвував і грішми, і кар’єрою, і статком. Він зробив вибір, прийняв рішення – виїхав до Африки, де безкорисливо служив людям:

лікував дітей, купував продукти харчування, допомагав словом і діями тим, хто потребував його допомоги.

               Григорій Сковорода(1722 – 1794)

       Григорій Сковорода – український філософ, син простого козака.

       Більшу частину свого життя він провів у мандрах Слобідською Україною. Зупинявся в селянських хатах, допомагав простим людям. 

       Жив  Григорій Савич скромно, уникаючи надмірностей. Рішуче відмовлявся від посад і почестей, які йому пропонували. На базарах і у найбідніших хатах співав свої пісні, розповідав байки, дарував людям свої твори. 

          

 

 Запитання учням

Все наше життя – це вчинки, дії. Гарні чи погані, продумані чи нерозважливі, корисні чи шкідливі. Від чого залежить якість учинку? Що лежить в основі наших дій?

 

   Завдання учням

-   Спробуйте розібратися, що впливає на наші вчинки. Доповніть поданий список своїми

пропозиціями. Отже, на наші вчинки впливають:

____  приклад батьків;

____  закони суспільства;

____  приклади друзів

____  шкільне виховання;

____  виховання вулиці;

____  приклади з книг, кінофільмів;

____ приклади поведінки в суспільстві;

____ закони вулиці;

____ пошук істини;

1.                        Дайте оцінку вчинку з розповіді.

а) Робота з підручником.    Вправа 609 (стор. 244)

                       Слово вчителя

                        Вчинок, який потребує надзвичайного напруження сил, самопожертви, ризику для

                        життя, називають  подвигом    

                      Колективне обговорення. 

-   Які подвиги героїв нашої країни вам відомі?

 

Колективне підведення підсумку того, як наші вчинки впливають на наше життя.

2.                        Як навчитися керувати собою 

             а)Запитання учням

 

 Чи завжди ви  прораховуєте наслідки своєї поведінки?

 Чи ви  намагалися коли-небудь нею керувати?

 

Слово вчителя 

 Психологи радять людині, яка хоче навчитися керувати своєю поведінкою, в усіх

 складних ситуаціях діяти за таким планом:

Зупинись і подумай.  Прийми рішення. Починай діяти. 

V. Заключна частина

Підсумовуючи розгляд теми, наведу слова давньокитайського мислителя Конфуція: «Три шляхи у людини, щоб розумно чинити: перший, найблагородніший, - розум, другий, найлегший – наслідування, третій, найгіркіший – досвід». Право кожного обрати свій шлях. Проте , перш ніж щось зробити, як закликав мислитель, найкращим буде подумати. Народна мудрість про це  твердить: «Сім раз відміряй, а один відріж». Пам’ятайте про ці слова, здійснюючи різноманітні вчинки у своєму житті. 

VI. Домашнє завдання. 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар