Тема: Речення з
прямою мовою. Розділові знаки при прямій мові
Мета: навчальна: формувати вміння розпізнавати пряму мову та слова
автора, які її супроводжують; правильно інтонувати речення з прямою мовою,
розставляти розділові знаки в реченнях
із прямою мовою, обґрунтовуючи їх уживання за допомогою відповідних правил пунктуації; удосконалювати навички роботи з таблицею та з
підручником;
розвивальна: розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, емоції, пам’ять,
самостійність суджень, вміння узагальнювати;
виховна: виховувати кращі моральні якості людини.
Внутрішньопредметні
зв’язки: пунктуація, орфографія
Міжпредметні
зв'язки: література
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Хід уроку
І. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Перш ніж розпочати вивчення нового матеріалу давайте пригадаємо, що ми вже
вивчили. Пограємо у мовознавчу вікторину. Я буду задавати питання, а ви будете
швидко відповідати.
1. Що називається реченням? (Найменша
одиниця людського спілкування. За допомогою речення формується, виражається і
повідомляється думка. Отже, речення є засобом вираження думки)
·
Які
речення бувають за будовою? (Прості та складні)
·
За
емоційним забарвленням речення поділяються на…(окличні
і неокличні)
·
За метою
висловлювання речення бувають…(розповідні,
питальні, спонукальні)
·
Що таке
граматична основа речення? (Підмет і
присудок)
·
До
другорядних членів речення належать… (додаток, означення, обставина)
· Чим можуть
ускладнюватися речення? (Звертаннями,
однорідними членами речення, вставними словами)
·
Чи
підкреслюємо у реченні вставні слова і звертання?… (ні,
бо вони не є членами речення)
• Яке речення називається простим? (Яке має одну
граматичну основу)
• Яке речення називається складним? (Речення, яке складається з двох або кількох простих
речень, кожне з яких має свою граматичну основу)
• Назвіть засоби зв'язку в складному реченні? (Сполучниковий, безсполучниковий)
• Який зв’язок
називається сполучниковим, безсполучниковим? (сполучниковий
– за допомогою сполучників або сполучних слів; безсполучниковий – за допомогою тільки інтонації, без сполучників).
ІІІ.
Повідомлення теми і мети уроку
Відкрийте
зошити. Запишіть число, класна робота та тему сьогоднішнього уроку
Тема: Реченні з прямою мовою. Розділові знаки
при прямій мові
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Опрацювання теоретичного матеріалу
Ø Робота з підручником ( с.179-180)
Ø Робота з казкою (прочитати)
Щоб краще запам’ятали розділові
знаки при прямій мові, давайте прослухаємо казку «Казка про Пряму мову»
Жили-були на
світі розділові знаки: Лапки – близнюки, Кома, Знак питання та Знак оклику.
Поруч жила струнка дівчина Мова. Називали її всі
Прямою за те, що завжди передавала
інформацію (говорила) прямо, точно, без змін. За це її Лапки- близнюки любили
та оберігали, завжди її захищали. Ставали завжди по обидва боки і нікого не
підпускали до неї. Бачили люди її тільки у оточенні двох Лапок.
Не любили
вони Слів автора, які жили недалеко. Бо ці слова були балакуни. Вони завжди вказували кому належить
висловлення, хто говорив. А ще обов’язково хотіли підступитись до Прямої мови і
почути, що вона говорить, щоб потім усім розказати.
Одного разу
вони вирішили зайти спереду Прямої мови. Набрались хоробрості, стали великими і
− в наступ. Але Лапки враз це помітили, взяли зброю – два щити (двокрапку),
виставили їх наперед та й прикрили ними Пряму мову і себе. А Крапка стала ззаду
і дивилась, щоб ніхто не підкрався.
Іншого разу
вирішили Слова автора підкрастись підступно ззаду. Прибігла на допомогу Кома.
Хіба може маленька дівчинка допомогти? Тому слова автора її не боялись. Але і
тут не змогли перехитрити близнюків. Вони виставили гострий спис (тире).
Перелякались Слова автора гострого списа. А ззаду підбігла ще і Крапка. Оточили
знаки Слова автора з обох сторін, злякались вони так, що стали маленькими.
З того часу і залишились такими.
2. Пояснення вчителя на основі аналізу речень за
схемами
Із
двома правилами розташування розділових знаків ви познайомились (підручник, стор.
179-180), а зараз за допомогою схем з’ясуємо решту. Запишіть у зошит цю табличку.
«Розділові знаки при прямій мові»
«П», — а.
|
«Ти — моя радість», — шепотіла мати синочку.
|
«П!» — а.
|
«Завдання будуть
виконані!» — запевнили учні.
|
«П?» — а.
|
«Ти читала це оповідання?»
— запитала Марія подругу.
|
А: «П».
|
Мама попросила Тарасика: «Приберись у кімнаті».
|
А: «П?»
|
Я запитала братика:
«Ти вивчив вірш?»
|
А: «П!»
|
Бабуся вигукнула:
«Це справжнє диво!»
|
«П,— а,— п».
|
«Ті школярі,— писав
В. Сухомлинський,- які мало читають, дуже поверхово оволодівають знаннями».
|
«П,— а. — П».
|
«Яка чудова в нас
земля,— думала Оленка.— І як гарно жити на ній».
|
Слово вчителя. Отже, прямою мовою називається точно передане
висловлювання певної особи. Пряма мова супроводжується словами автора, з яких
стає відомо, кому належить пряма мова, за яких обставин і як вона була
висловлена.
3.
Аналіз
речень за схемами «Знайди помилку» (усно)
“П ,” – а.
|
“Бабусю,
відпочиньте вже.”, - сказав Миколка.
|
“П!” – а.
|
“Молодий сокіл, та вище старого літає»! запевнив
Павло.
|
“П?” – а.
|
«що
ти хочеш сказати, Іринко?» - питає Марина Василівна.
|
А : “П”.
|
У
кожній родині змалечку казали дитині: «не кидайся хлібом, він - святий» .
|
А: “П!”
|
Батько повчав: “Хто питає, той
не блукає.”
|
4. Тренувальна
вправа з підручника.
Виконати вправу 487 (письмово).
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Творча робота
Складіть
і запишіть речення за схемами.
«П!» − а.
«П», − а.
«П?» − а.
А: «П».
2. Самостійна робота
Записати речення, поставити
розділові знаки
1. Лис подумав Сьогодні гарна пора для полювання.
2. Лис перший
заговорив до звірів Любі мої, не
бійтеся мене!
3. Звірі зраділи Так ти тепер будеш нашим царем?
4. Тут він був! Шукайте його! –
кричали передні.
5.От добрий і
премудрий цар! вигукнули звірі.
6. Як це йому вдалося
нас одурити? питали один в одного
звірі.
ü 6
V. Рефлексія1
Бліц-опитування «Так-ні»
1. Пряма мова на
письмі береться в лапки і починається з великої літери.
2. Якщо перед прямою
мовою стоять слова автора, то після них ставиться тире.
3. Лапки
ставляться перед крапкою, але після
знаку питання чи знаку оклику.
4. Прямою мовою
називається точно передане висловлювання певної особи.
5. Пряма мова
супроводжується словами автора, з яких стає відомо, кому належить пряма мова,
за яких обставин і як вона була висловлена.
VI . Оцінювання
VII.
Домашнє завдання на 21.04. (5-В, 5-Г)
·
Параграф
63 стор. 179-180; прослухати мій аудіоурок, виконати вправу 488 (письмово), записати
в зошит табличку «Розділові знаки при прямій мові»
Домашнє
завдання на 22.04. (5-Г), на 23.04. (5-В)
·
Повторити параграф 63. https://www.youtube.com/watch?v=wqEwZrirVd8 Виконати письмово вправу 490.
Скласти і записати речення за схемами. «П!» − а. «П», − а. «П?» − а. А: «П».
Домашнє завдання на 23.04. (5-Г), на 24.04. (5-В)
Параграф 63, вправа 493 (письмово).
Скласти і записати речення за схемами. «П!» − а. «П», − а. «П?» − а. А: «П».
Домашнє завдання на 23.04. (5-Г), на 24.04. (5-В)
Параграф 63, вправа 493 (письмово).
Немає коментарів:
Дописати коментар