Тема. Пантелеймон
Куліш – письменник, перший український професійний критик, автор підручників
для школи, першого українського правопису «кулішівка»
Мета: ознайомити учнів із основними
віхами життєвого та творчого шляху письменника, пояснити вплив на П. Куліша
ідей європейського просвітництва, розкрити просвітницько-романтичний світогляд
письменника, ентузіазм у громадській роботі на шляху духовного відродження й
культурного збагачення нації;
розвивати вміння працювати з додатковою
інформацією, аналізувати й осмислювати її;
пам’ять, логічне мислення, вміння робити ґрунтовні висновки, формувати
кругозір, світогляд школярів; соціальну, комунікативну, творчу
компетентності;
виховувати
патріотизм, наполегливість і працьовитість для досягнення поставленої мети.
Тип уроку:
засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет письменника, дидактичний
матеріал, відеофільм «Гра
долі. Невгамовний Пантелеймон»
Хід уроку
Могутній майстер української мови й творець українського
правопису, благородний поет, перекладач… має право на нашу велику повагу і
вдячність.
М. Коцюбинський
І. Організаційний
момент. Емоційна готовність школярів до уроку
ІІ.
Актуалізація опорних знань
Міні-конкурс «Найрозумніший»
Завдання: визначити зашифроване слово за допомогою перших літер відповідей.
1. Напрям у європейській літературі та мистецтві, який уперше заявив про
себе в італійській культурі ХVI ст., а найбільшого розквіту досяг у Франції у
ХVІІ ст. Для нього характерна орієнтація на античну літературу, яка
проголошувалася ідеальною, гідною наслідування. (Класицизм)
2.
Різновид метафори: зображення неживих предметів або абстрактних явищ із
наданням їм властивостей живих істот. (Уособлення)
3. Все, що написане або надруковане буквами (літерами). (Література)
4. Чергування підвищень і знижень голосу, тон мовлення, який дозволяє
виражати почуття, ставлення до вимовленого. (Інтонація)
5. Драма,
написана викладачами й розігрувана учнями в навчальних закладах у часи
пізнього середньовіччя. (Шкільна)
ІІІ.
Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Сприйняття
й засвоєння навчального матеріалу
1.Слово вчителя.
Іван Франко називав П. Куліша «перворядною звіздою» в українському
письменстві, «одним із корифеїв нашої літератури». Пантелеймон Олександрович
відомий найбільше як автор першого україномовного історичного роману «Чорна
рада». Автор першої фонетичної абетки, яка лежить в основі сучасного
українського правопису.
Наш урок ми присвятимо видатному письменнику української літератури.
Намагатимемося дати відповіді на питання:
- якою була ця людина?
- який внесок він зробив у розвиток української літератури, мови, культури?
2. Вправа «Мозаїка особистості»
Кожен з учнів самостійно опрацьовує біографії письменника
(стор. 250-254), потім занотовують у вигляді мозаїки життєвий і творчий шлях П.
Куліша.
Діти працюють за напрямками:
·
Дитинство
·
Навчання
·
1840-ві
·
1850-ті
·
Останні роки життя
·
Спадщина митця
V. Систематизація, узагальнення засвоєних знань, умінь та навичок
1.Перегляд уривків відеофільму «Гра долі. Невгамовний Пантелеймон».
2.Складання асоціативного куща «Яким я побачив П. Куліша»
3. Складання таблиці «Спадщина П. Куліша»
Сфера діяльності
|
Внесок П. Куліша
|
Література
|
|
Фольклор
|
|
Публіцистика
|
|
Мовознавство
|
|
Переклади
|
|
Видавнича справа
|
|
Історія
|
4. Дидактична гра з
елементами змагання «Влучна відповідь». Дати відповіді на питання:
– Які чинники формували
світогляд П. Куліша?
– Чи були його погляди
державотворчими?
– Чому він розійшовся у світоглядних
позиціях із кирило-мефодіївцями?
– А громадська діяльність
заслуговує на увагу?
– Які найвиразніші риси
характеру митця?
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання навчальної діяльності.
VІІ. Домашнє завдання. Опрацювати конспект, письмово заповнити таблицю «Спадщина П.Куліша», прочитати роман «Чорна рада».
Немає коментарів:
Дописати коментар