Синоніміка
простих речень з відокремленими членами
і складних
речень, 8 клас
Мета: повторити
відомості про відокремлені обставини, означення, виражені дієприслівниковими та
дієприкметниковими зворотами, та складні речення з; пригадати способи синонімічної
заміни дієприслівникових та дієприкметникових зворотів і складних речень;
удосконалювати пунктуаційні навички розстановки розділових знаків при
відокремлених другорядних членах речення та між частинами складного речення; розвивати
усне й письмове мовлення, мислення, аналітичні здібності, уміння обґрунтовувати
думки, поширювати й уточнювати словниковий запас учнів; виховувати любов до українських
традицій і рідної мови, усвідомлення її багатства, повагу до
національної культури.
Тип уроку: урок
закріплення набутих знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Перевірка присутніх.
II. Повідомлення теми уроку.
III. Актуалізація опорних знань
Бесіда.
Бесіда.
— Які
члени речення називаються відокремленими? Яка їх роль у реченні?
-
Які члени речення можуть
бути відокремленими?
-
Чим може ускладнюватись просте
речення?
-
Які речення називають складними?
-
Які сполучники поєднують
прості речення у складне?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Трансформація речень
1. Трансформація речень
Записати речення, переробити їх на
складні.
Усім смакувала паска, спечена мамою. (Усім смакувала
паска, яку спекла мама).
Повернувшись із церкви на Великдень, сім`я снідала
освяченими пасками та крашанками. (Сім’я снідала освяченими пасками та
крашанками, коли повернулась із церкви на Великдень).
2. Слово
вчителя. З метою точності
відтворення думки в українській мові часто вживають дієприкметникові та дієприслівникові
звороти.
Рекомендації щодо їх вживання такі:
- Дієприкметникові звороти замінюють додаткові
підрядні речення і дозволяють уникнути надмірного повторення сполучного
слова «який».
- У діловому, науковому стилях краще вживати прості
речення з дієприкметниковим зворотом, у розмовному мовленні —
складнопідрядні з підрядними означальними, оскільки в підрядних
означальних більш виразно підкреслюється дія, у дієприкметникових
зворотах — ознака.
- Дієприслівникові звороти коротші і динамічніші,
ніж аналогічні їм значеннєві форми обставинних підрядних речень.
Дієприслівниковим зворотом не можна
висловити значення часу, причини, умови. Тому якщо треба зберегти смисловий
відтінок одного з цих типів підрядних речень, його не слід замінювати
дієприслівниковим зворотом.
- Не рекомендується розпочинати речення або абзац
дієприслівниковими зворотами, бо це збільшує його обсяг і надає сухого,
трафаретного, канцелярського звучання усьому тексту.
- Оскільки смислова близькість дієприслівникових
зворотів до підрядних речень менша, ніж у прикметникових зворотів, під час
заміни — якщо є можливість вибору — про це слід пам’ятати.
- Паралельне вживання синонімічних структур сприяє
уникненню одноманітності мовлення, урізноманітнює його.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Творче
конструювання.
Складіть і
запишіть два речення, одне з яких буде простим, ускладненим дієприслівниковим
зворотом, а друге — складним.
Червоні писанки
використовували як символ кохання, даруючи їх своїм половинкам.
Коли розписували писанки, використовували розтоплений віск.
Розв‘язування
лінгвістичних задач.
Виконайте запропоновані завдання.
Відповіді обґрунтуйте.
1. Граматично правильно продовжте
речення, що починається діє-
прислівниковим зворотом:
прислівниковим зворотом:
Дивна
річ, не знаючи астрономії, …
А Було представлено писанку як маленьку модель Землі та Всесвіту.
Б У давні часи існували уявлення про писанку як про маленьку модель Землі
та Всесвіту.
В Писанка являла собою маленьку модель Землі та Всесвіту.
Г Наші пращури представляли в писанці маленьку модель Землі
та Всесвіту.
2. Граматично
правильно продовжте речення, що починається діє
прислівниковим зворотом:
прислівниковим зворотом:
Чаруючи
око своєю вишуканістю, мініатюрністю, гармонією та колоритом, …
А Було передано нащадкам прадавні символи світорозуміння й природи.
Б В орнаментах писанок донесено сучасникові прадавні символи світорозуміння
й природи.
В Орнамент писанок несе прадавні символи світорозуміння й природи.
Г Майстри передали в писанках прадавні символи світорозуміння й
природи.
3. Граматично правильно продовжте
речення, що починається діє
прислівниковим зворотом:
прислівниковим зворотом:
Сягаючи в
далеке минуле, …
А У писанках було поєднано язичницький звичай зустрічі весни та християнську
ідею воскресіння й спасіння душі від мороку.
Б Історія писанок поєднала в собі язичницький звичай зустрічі весни та
християнську ідею воскресіння й спасіння душі від мороку.
В У сучасних писанках поєднуються язичницький звичай зустрічі весни
та християнська ідея воскресіння й спасіння душі від мороку.
Г Майстри поєднали в орнаментах писанок язичницький звичай зустрічі
весни та християнську ідею воскресіння й спасіння душі від мороку.
Вправа 1 (письмово)
Прочитайте текст; замініть виділені
речення з дієприслівниковими та дієприкметниковими
зворотами на складні. Запишіть.
Мудрі люди кажуть: «У світі доти існуватиме любов, доки
люди писатимуть писанки».
Починають писанкарювати на свято Стрітення (15 лютого). За традицією,
писанки пишуть дівчата й жінки. Дівчата
пишуть писанки, прикликаючи щасливу долю. Бездітні жінки — мріючи народити
дитинку. Їм радять три роки підряд писати по дванадцять писанок і роздавати
дітям. Господині — дбаючи
про злагоду її достаток у хаті.
Зустрічаючись
на Великдень, люди вітаються один з одним словами: «Христос воскрес!». У відповідь чується радісне: «Воістину Воскрес!». За давньою
традицією після цього люди тричі готуються Й вручають один одному писанки.
Освячені в їжу не вживають, вважаючи оберегами. їх тримають в оселі на
почесному місці протягом Багатьох років.
Довго
побутують в народі обряди та звичаї, пов`язані із писанками. Наприклад, дівчата вмивалися водою, опустивши перед цим у неї
крашанку чи писанку, щоб бути гарними. Писанки використовували як символ
кохання, даруючи їх юнці. У народній медицині ними «викачували» хвороби.
Свячені писанки закопували в землю (на високий врожай), клали в домовину, у
ясла для худоби, лушпиння з писанки Кидали «на щастя» на дах оселі.
Вправа 2 (письмово)
Прочитайте
текст; замініть виділені речення з дієприслівниковими та дієприкметниковими зворотами на складні.
Запишіть.
Писанки в Україні традиційно виготовляли напередодні Великодніх свят. Беручись до цієї дії, наші пращури завжди
молились.
Писанка — це не
предмет повсякденного побуту, а твір мистецтва. Процес її виготовлення досить
непростий, тож людина не зможе розписувати яйця, якщо не матиме особливого
терпіння й бажання. Використовуючи
природні барвники під час фарбування крашанок, наші пращури підкреслювали
тісний зв’язок з природою. Аби зберегти нефарбовані частини, які потім
заповнювали іншими кольорами. Віск наносили за допомогою спеціального
пристрою — писала,
або писачка. Частіше
майстринями-писанкарками були дівчата або жінки. вони Писанки, намальовані з душею, дарували
коханим, близьким людям та бажаним гостям.
Зробити синтаксичний розбір речення.
Великодній світанок, виграючи на сонці
переливами крашанок, зачаровує кожного.
Речення розповідне, окличне, просте, двоскладне,
поширене, повне, ускладнене
відокремленою обставиною, вираженою дієприслівниковим зворотом.
VI. Підсумок уроку.
VII. Оцінювання учнів.
VII. Оцінювання учнів.
VIIІ. Домашнє завдання.
Виконати
вправу 2. Запишіть у зошит текст, замінюючи виділені речення з
дієприслівниковими та дієприкметниковими
зворотами на складні. Зробіть синтаксичний розбір цих речень.
Немає коментарів:
Дописати коментар