четвер, 23 квітня 2020 р.

Діалог. Розділові знаки при діалозі, 5 клас


Тема: Діалог. Розділові знаки при діалозі.
Мета:  поглибити знань про діалог і розділові знаки при діалозі; формувати вміння правильно конструювати і грамотно записувати діалог; сприяти розвитку мовотворчості учнів, логічного мислення, зв’язного мовлення; підвищувати культуру усної і писемної мови; впливати на виховання взаємної поваги, толерантного ставлення до думки співрозмовника; любові до батьківщини.
Тип уроку: комбінований. 
Обладнання:  підручник, таблиця, опорні схеми.
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), пунктуація, лексикологія, орфографія
Міжпредметні зв’язки: література, етика

                                                      Хід уроку 
 І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
III.   Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
1.         «Бліц-опитування».
-            Що таке пряма мова?   
       - На що вказують слова автора?
-            Яка мова непряма?          
      -  На що вказує звертання?
-            З якою інтонацією вимовляється пряма мова?
-            З якою інтонацією вимовляються слова автора?
-            Які слова можуть вказувати на слова автора?
2.         Виконання вправи  491 на закріплення, стор. 181.
3.        Питання до учнів («Мікрофон»):
Спілкування – це мистецтво і наука.
«Заговори, щоб я тебе побачив»
Сократ
Поясніть, як можна «побачити» людину за її розмовою?
Чи вважаєте ви, що треба вчитися спілкуванню? Чи це уміння приходить само?
Чи вважаєте ви себе цікавим співбесідником?
Чи завжди вам є що розповісти своєму хорошому знайомому?
Назвіть свій арсенал добрих слів.
   IV. Оголошення теми і мети уроку.
-            Сьогодні ми поговоримо про те, як бути приємним  та цікавим  співрозмовником, дізнаємося, як удосконалювати власне мовлення.
             До смаку усім сніданок
З привітанням «Добрий ранок!».
Щиро скажеш ти «Привіт!» -
усміхнеться цілий світ.
Слово «дякую», мій друже,
свідчить, що ти ґречний дуже.
«Вибачте» - магічне слово,-
скрасить ввічливу розмову.
Якщо дружиш ти з «будь ласка»,
То життя неначе казка.
«На добраніч!»  у розмові
сни дарує кольорові.
Між людьми завжди в пошані
ті, хто ґречні  і слухняні.
-            Які слова ввічливості ви почули? - Чому вчить цей вірш?
-            Які правила ввічливих співрозмовників можемо назвати?
1.         Мотивація навчальної діяльності.
-            Чи хотіли б ви бути цікавими співрозмовниками?
-            Що для цього треба вивчити?
-            Отже, на уроці треба уважно і наполегливо працювати, щоб досягти мети.
2.         Пояснення нового матеріалу.
 Словникова робота (записати визначення в зошити)
          Діалог – передає розмову двох або кількох осіб.
Монолог – висловлювання однієї особи.
Полілог  - це дискусія, бесіда трьох і більше учасників.
Репліка – слова кожного зі співрозмовників. Кожну репліку записуємо з нового рядка, перед реплікою ставимо тире.  Якщо перед реплікою стоять слова автора, після них ставимо двокрапку.
Міміка  - рухи м’язів обличчя, які виражають внутрішній душевний стан людини
Жести – рухи людського тіла чи рук, що супроводжують мовлення або замінюють його.
Інтонація – зміна основного тону, на початку кожної репліки інтонація підвищується. Слова автора вимовляємо з пониженою інтонацією, дещо прискорено.
Таблиця «Розділові знаки при діалозі»


1)   Спостереження над мовним матеріалом: (вірш-діалог).
-          Чом, татусю, усюди барвисті листки?
-          Це їх осінь скупала у райдужнім морі.
-          А чого так задумався берег ріки?
-          Це він, мабуть, пригадує пісню в мінорі.
-          Звідкіля пелена на ранкових лугах?
-          То зима вже фату приміряє до шлюбу.
-          Хто це пухом засипав подвір’я і дах?
-          То збирає мороз білі клапті на шубу… (Олег Герман)
Завдання:
1)      Прочитати вірш-діалог, дотримуючись інтонації.
2)      З’ясуйте, хто бере участь у діалозі.
3)      Що таке діалог?
4)      Переглянути текст, чи правильно поставлені розділові знаки? Прокоментувати.
5)      Нам відомо, що діалог відбувається за певної ситуації. Яку ситуацію ви можете собі уявити, прочитавши цей діалог?
6)     

Ситуація спілкування

Де?

З ким?

Навіщо?
Звернімо увагу на екран, і прочитаймо, що треба взяти до уваги перед тим, як вступити в спілкування:

7)        А хто може пригадати ще дуже важливу умову для створення діалогу? (це правила ведення діалогу).
8)      У формі інтерактивної вправи «Мозковий штурм» з’ясовуємо основні правила ведення діалогу:
·           Бути завжди ввічливими, привітними, доброзичливими у спілкуванні.
·           Не перебивати співрозмовника.
·           Говорити чітко, конкретно, правильно.
·           Слухати зацікавлено. * Не завдавати людям прикрощів словом.
·           Чемно пояснити причину прохання чи відмови. * Стежити за культурою мовлення.
     V. Закріплення вивченого матеріалу
      1. Виконання вправи 497  (усно)
2. Інтерактивна вправа « Трипелюсткова квітка».
        Умови: учням пропонується квітка з п’ятьма пелюстками (картки), на яких уміщено завдання для кожної групи.
                                 Завдання :
    1. Запишіть слова привітання, прощання, подяки.
2.Пригадайте і запишіть правила спілкування.
3.Утворіть форму звертання від слів кінь, річка, Ольга, Юрій, Марина, вчитель, чоловік, подруга, сестра, брат.

3.      Мовленнєвий практикум.
 Завдання: назвіть різні види реплік, за допомогою яких ви зможете висловити:
a.             Щиру вдячність (дякую, щиро вдячна, будь ласка…).
b.             Радість при зустрічі (радий тебе бачити, як добре, що ми зустрілися…)
c.              Заперечення, або незгоду, дотримуючись мовного етикету (вибачте, але ви не маєте рації, я думаю по іншому, вибачте, в цьому ви помиляєтесь, перепрошую, прошу вибачити…).
4.      Складіть і допишіть пропущені репліки.  
                         Велика любов  
-            Бабусенько, ти у мене найкраща!
-             …….(І чому ж так?)
-            Ти такі смачненькі пиріжки печеш!
-            ……..(Оце й усе?)
-            Ти й картопельку садиш, і їстоньки вариш, і порядок наводиш. Ти у мене молодець.
-            ………..(От дякую, Назарчику, якщо ти все це бачиш. Візьми за це вареничків з вишнями.)
-            Дякую, бабусю! Я тебе так сильно люблю, як вареники з вишень.
-            ……….(О, то велика любов!)

VI. Створення асоціативного грона.

VII.  Оцінювання навчальних досягнень учнів. Рефлексія.
-            Я зрозумів ..
-            Я думаю, що …
-            Особливо мене вразило…
-         Мені сподобалось…
VIII.   Домашнє завдання.  Записати визначення в зошит. Вивчити правила. Виконати вправи 496 (ІІ) письмово, 498 (скласти діалог-розпитування на 6 - 8 реплік).




Немає коментарів:

Дописати коментар