четвер, 16 квітня 2020 р.

Юрій Винничук «Місце для дракона». Проблематика твору: роздуми про добро і зло, вірність і зраду, доцільність самопожертви, 8 клас


Тема:   Юрій Винничук «Місце для дракона». Проблематика твору: роздуми про добро  і зло, вірність і зраду, доцільність самопожертви, 8 клас
Мета: продовжити роботу над змістом твору, удосконалювати навички коментування  сюжету, вміння переказувати найвагоміші епізоди, пояснювати підтекст твору,  розвивати критичне мислення, вміння  оцінювати людські думки й вчинки,  висловлювати власні думки про добро і зло, вірність і зраду в сучасному світі,  сприяти вихованню кращих людських рис, почуття справедливості й  рівноправності
Тип уроку:    закріплення та застосування знань, умінь та навичок.

Хід уроку
І. Орг. момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання (письмові відповіді стор. 270).
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Складання учнями сенкану до образу Пустельника за зразком
Сенкан  - це вірш, який складається з 5 рядків
1- тема (іменник)                             
2- опис теми (2 прикметники)
3- дія, яка пов’язана з темою (3дієслова)
4- фраза переважно з 4 слів, висловлює ставлення до теми
5- ніби висновок (1слово, синонім до слова (теми)

Дракон
Вірний, щирий (безкорисливий, чесний, доброзичливий, турботливий, чуйний,
привітний, довірливий, м’якосердий)
Захоплює, розмовляє, надихає (облагороджує, читає)
Не бажає нікому робити зла (Навчає любити всіх навколо)
Добро (любов, життя, творча натура)

Князь
Байдужий, егоїстичний (жорстокий, безликий, підступний)
Втерся в довіру, не знаходить спокою (дотримується традицій, мучиться
Піклується про майбутнє своєї держави (Турбується про доньку та державу)
Зло (брехня, егоїст, обман, зрада, сіра душа)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.
Слово вчителя.
   Сьогодні  ми продовжимо працювати над твором письменника, який все своє життя  відстоює ідеали добра і любові, благородні людські почуття, розглянемо основні поняття етики – добро і зло, спробуємо довести, що добро – найвища цінність. Сподіваюся, що цей твір мусить вас замислитися над питаннями, які турбують не одне покоління: добро і зло, вірність і зрада,  окриленість душі та сіра буденність
IV. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.
Вступне слово вчителя
Життя… Таким коротким воно здається для кожної людини. А як багато хочеться  зробити! Ще маленькою людина прагне самоствердитися, пізнати нове, цікаве, корисне, розібратися, що таке добро і зло. Дійсно, людина сама визначає власні бажання.  У сучасному світі не кожен намагається протистояти лиху, кривді, жорстокості, захищаючи добро, правду, справедливість.  Але одним із тих, хто ще намагається протистояти злу є дракон Грицько та Пустельник. На жаль є й ті, що живуть за іншими принципами, які здатні обманути, втертися в довіру, згодом і зрадити, як  Князь.
Словникова робота 
Добро усе позитивне в житті людей, що відповідає їх інтересам, бажанням, мріям.
Зло – щось погане, недобре; антонім до слова ,, добро”.

«Доміно» (робота в зошитах)
Складіть доміно, добираючи синоніми до слів «добро», «зло».
Добро – вірність, ввічливість, щирість, працьовитість, любов, терпіння, турбота,
допомога, чуйність, прихильність, ласка, привітність, співчуття, щедрість…
Зло – жорстокість, боягуз, егоїзм, грубість, зазнайство, скупість, заздрість, ворог, злочин, ненависть, вбивство, брехня, гординя, злість, ревнощі…

 Перегляд ментальної карти

Бесіда
Добро і зло в творі. Знайти у  тексті уривки для підтвердження думки
Словникова робота
Вірність - вміння знаходитися поруч із людиною за будь-яких обставин і умов, вміння цінувати її і розуміти, підтримувати і надихати.
Зрада… то ніби навмисне приниження близької людини. Чи не найболючіше, що може трапитися в житті людини. Зрада – це майже як смерть.  Смерть довіри та близькості.
Вірність та зрада у  творі. Знайти у тексті уривки  для підтвердження думки
Вирішення проблемного питання   
- Як ви розумієте слово альтруїзм ? (безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати особистими інтересами).
- Як ви розумієте слово „самопожертва”?
Згідно зі словниковим тлумаченням, самопожертва – це особистісна пожертва, людина жертвує собою, своїми особистісними інтересами заради єдиної мети, заради благополуччя інших, зречення від самого себе заради чогось або когось.
Самопожертва заради інших
                                                             Асоціативний кущ         
                                                             

Слово вчителя
Можна сказати, що егоїзм і самопожертва є протилежними за  значеннями. Адже трапляється й таке, коли в складній ситуації, коли одна людина змогла б пожертвувати
своїм життям заради порятунку когось, інший, у свою чергу, зайнявся б порятунком власної душі. У подібній ситуації інстинкт самопожертви змінюється, заміщається чи іншим словом видавлюється інстинктом самозбереження.

Що спонукало дракона піти на самопожертву? (Знайти цей уривок у  творі)

- Я вийду на герць. Заради князя, заради його доньки й заради Люботина.
Мого Люботина.
- Я вже вріс в оцю землю й мушу вмерти на ній і за неї
- Навіщо оця жертва? Кому ти її приносиш?
- Вам! Вам, за все те добро, що зробили для мене…

Як пояснив дракон свою згоду вийти на бій?

- Осінь…така пора, що смуток виїдає душу… Мене кличе до себе вчитель. Я чую ночами, як він приходить до мене і кличе за собою…

V. Систематизація й узагальнення вивченого

Складання літературного паспорту  вірша дракона Грицька

Коли осінній лист лaштується в дорогу
І гуси його кличуть зa собою,
Коли тумaн вінчaється з імлою
І поруч для розмов немa нікого,
Нaдходить смуток у плaщі рудому
І переслідує уперто й люто,
Вливa у спогaди гірку отруту
І не дaє розрaдити нікому.
Але тепер вaш обрaз, Пaнно світлa,
Як промінь, що крізь ночі проникaє,
Мені в очaх притьмaрених зaквітнув.
І про щaсливу днину пригaдaє,
Коли були ми тільки вдвох нa світі.
Тепер я сaм. Молюся і згaсaю.

Назва твору                            «Коли осінній лист лaштується в дорогу»
Автор                                      дракон Грицько
Літературний рід                   лірика
Жанр                                                   елегія (ліричний вірш, пройнятий сумним настроєм)     
Вид лірики                                        інтимна лірика
Провідний мотив                              перше кохання до князівни Настасії
Ідея                                                     допомогти князівні зрозуміти суть справжнього почуття
                                                            кохання
Віршовий розмір                               ямб
Художні засоби                                 епітети: гірка отрута, щаслива днина, в очaх
                                                            притьмарених
                                                            метафори: лист лaштується в дорогу, тумaн вінчaється з
                                                            імлою, нaдходить смуток
                                                            порівняння: вaш обрaз, Пaнно світлa, як промінь
звертання:       Пaнно світлa                         
«Мозковий штурм»
Чому немає місця на землі Дракону (поет перестає творити, будучи у жорстокості,
несправедливості, людиноненависті;  звірячі закони людяніші)
                       Мікрофон
1.      Чи принесло вбивство дракона спокій та мир у князівство?   (Ні, воно лише пробудило лихі інстинкти).
2.      Над чим змушує задуматися твір?
(Твір змушує нас замислитись над загальнолюдськими проблемами: чи може зло породити добро, чи кожен гріх можна  спокутувати, що керує вчинками окремих людей?)
                           Прийом «Я-автор»
             Яку б ви запропонували кінцівку повісті-казки?
Заключне слово вчителя
Цей твір можна назвати не просто казкою, а повчальною притчею. Адже його герої вчать нас багатьом речам. Лицарі виявляються зовсім не лицарями, і не має значення, що на них справжні яскраві обладунки. Люботинський князь, який має дотримуватися справедливості й бути взірцем для своїх підданців, виявляється зрадником. І зраджує він найсвятіше - довіру, дружбу. Князівна, шлюбу з якою домагаються лицарі, думає лише про себе.
Твір цей не втрачає своєї актуальності і в наш час. Він учить нас, що зі злом,
несправедливістю треба боротися, але так, щоб не скоїти ще більшого зла, бо далеко
не всіма шляхами можна дійти праведного діяння. І ніколи неправда не може бути на
благо людині.
Гіркий досвід героя роману вчить нас: не можна побудувати справедливості
неправедними діями, не можна стати щасливим на нещасті інших. Лише з добра
можуть вирости зернятка добра, а зло породить ще більше зло. Але і добро слід 
робити чистими руками, не заплямованими людською кров'ю.
Ця повість  підштовхує до серйозних роздумів, переосмислення цінностей, підштовхує
з'ясувати для себе, що є добро, а що - зло, яку величезну цінність має людське життя,
яке не маєш права зганьбити й відібрати.
                                                     Переглянути буктрейлер 

  
VІ. Підсумок. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання         
 1. Скласти сенкан до образу Пустельника.
2. Записати проблеми, які піднімає Ю. Винничук у творі.
3. Виконати самостійна роботу за посиланням join.naurok.ua  (код доступу 699741 )


Немає коментарів:

Дописати коментар